Péče bez chemie

Zdraví a životní prostředí je to nejdůležitější

Uvědomujeme si, jak moc je důležité používat kosmetiku s minimem škodlivých chemických látek, které narušují jak strukturu vlasů, tak pokožku hlavy. Pro někoho s citlivou pokožkou je použití šetrné kosmetiky víceméně nezbytností. Snažíme se vybírat co nejkvalitnější produkty, které naopak o vaše vlasy pečují.

Nejčastější škodlivé látky

Silikony

Silikony se používají k uhlazení a změkčení krepatých vlasů a k dodání lesku. Čím silnější vrstva silikonu zůstane na vlasech, tím hůře. Ne všechny jsou ale škodlivé. Existují různé varianty a na vlasy působí různými způsoby. Nejčastější rozdělení je na rozpustné, částečně rozpustné a nerozpustné ve vodě.  Částečně rozpustné silikony jsou těžší a hůře vymyvatelné vodou a používají se v levnějších produktech. U kvalitnějších směsí se používají silikonové oleje. Nízkomolekulární silikony jsou těkavé, snadno se odpařují a používají se nejčastěji v kondicionérech nebo olejovém spreji. Kvalitní silikon je poměrně drahá surovina, a proto se v levnějších produktech používají často i náhražky. Silná vrstva nekvalitního silikonu vlas obalí, vysouší jej, což zvyšuje lámavost. Působí až na kořínky a může poškodit vlasové šupinky. Negativní vliv má i na samotnou pokožku hlavy.

Sulfáty

Sulfáty (Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate) vysušují pleť a pokožku hlavy. Výsledkem je dráždivá a svědivá pokožka.

Parabeny

Parabeny jsou konzervanty. Ne všechny jsou ale zakázané. Ty zakázané parabeny narušují hladiny hormonů. V krajních případech jsou spojovány s rakovinou prsu a poškozením plodu.

Ftaláty

Ftaláty mají toxický účinek a negativní vliv na reprodukční ústrojí především u malých dětí. Je to ekologický hazard s vývojem plodu a ohrožením plodnosti a dále jsou spojené s některými typy rakoviny. V kosmetice se používají ke zvýraznění vůně.

Lepek

Lepek je známý alergen, ale neobjevuje se pouze v potravinách, ale také v kosmetických přípravcích.

Syntetická barviva

Jsou potenciálně karcinogenní. Nejškodlivější jsou azobarviva, která jsou na bázi dusíku.

Minerální oleje

Minerální olej je látka vyrobená z ropy. Jsou to petrochemikálie, které vysušují vlasy tím, že brání vlhkosti pronikání dovnitř vlasu.

PABA

Patří k nejstarších ochranným filtrům, ale jde o známý alergen.